SP6PWS nadwał z Kompleksu Osówka (HF73RIESE)
Sezon wakacyjny w pełni, wielu z nas wyjeżdża na weekendy i dłuższe wycieczki, szuka ciekawych miejsc wypoczynku czy też do odwiedzenia. Chcąc przyczynić się do promocji jednej z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska jaką jest Kompleks RIESE, oraz upamiętnienia 73-ej rocznicy upadku olbrzyma - czyli przerwania prac budowlanych i porzucenia projektu przez nazistowskie niemcy - Klub Krótkofalarski SP6PWS postanowił aktywować znak okolicznościowy HF73RIESE. Nadawliśmy z terenu Podziemnego Miasta Osówka w Głuszycy przez weekend 18-19 sierpnia 2018. mogliście nas potkać na pasmach od 10m do 80m. dziękujemy za wszysttkie łączności i za możliwość spotkania (czasem nawet na żywo).
Każda przeprowadzona łączność zostanie potwierdzona okolicznościową kartą QSL.
Do usłyszenia!
Klub SP6PWS
GB312 w SP6PWS
24 i 25 marca 2018, korzystając ze sprzyjającej pogody zmodernizowaliśmy nasz park antenowy. Stare, ale wciąż w pełni sprawne Yagi na pasmo 21MHz zostało zastąpione nowiutką 3 pasmową anteną od SP3GEM. Nowa antena, o imponujących rozmiarach prawie 8x11m pracuje w zakresie 14, 21 i 28MHz. Przy okazji Grzegorz SQ6RKP zmodernizował system montażu rotora, co znacznie odciążyło mechanizm i zredukowało siły działające na rotor. Dodatkowo na samym szczycie masztu swoje miejsce znalazła 13 elementowa Yagi na pasmo 2m, a całości dopełnił mały duobander na pasmo 2m i 70cm. Ze względu na zakres prac antenowych, całość zadania została podzielona na dwa dni. Sumarycznie było to przeszło 12 godzin prac antenowych.
Szczególne podziękowania należą się Grześkowi SQ6RKP, który własnymi środkami przygotował nowy element masztu, wsparł nas środkiem transportu, potrzebnym do przetransportowania jakby nie patrzeć dość sporych gabarytów anteny.
Oprócz tego ogromne podziękowania należą się SQ6KOJ, SQ6NEJ, którzy mimo iż nie należą do naszego klubu, wsparli finansowo zakup nowej anteny.
Rafał SQ6PNP podarował Yagi na pasmo 2m.
Dalsze ogromne podziękowania należą się (kolejność przypadkowa): Ewelinie SP6ELT, Hubertowi SQ6ARN, Marcinowi SQ6POL, Michałowi SP6BLA i Marcinowi SP6MI.
Bez NAS by się to nie udało ;)
Audycja radiowa w Radio Rodzina
15 stycznia 2016 odbyła się audycja radiowa w Radio Rodzina poświęcona krótkofalarstwu. Staraliśmy się w niej opowiedzieć o naszym hobby językiem zrozumiełym nie tylko dla krótkofalowców. Mamy nadzieję, ze to się udało :)
W audycji wzieli udział:
Od lewej: Waldemar 3Z6AEF, Marcin SQ6POL, Grzegorz SQ6RKP
Od lewej: Adrian SP6AO, Wojtek SQ6PWJ, Piotr SQ6PPI, Pani Beata Motyl
CQ WW SSB 2015
W zawodach CQ WW 2015 edycja SSB dzieki wspólnym staraniom zajęliśmy drugie miejsce w Polsce w naszej kategorii :)
vy 73! de SQ6PNP
Łoś 2014
Między 23, a 25 maja 2014 odbyło się spotaknie Krótkofalowców ŁOŚ 2014. My rówżnież ze sporą częścią naszych klubowiczów tam gościliśmy. Miejsce, w którym staliśmy to niemal dokładnie to samo jak rok wcześniej, pojazd, którym przyjechaliśmy też ten sam, tylko więcej nas :) Do tego jeszcze wraz z Kolegami z DASR tworzyliśy całkiem silną wrocławską ekipę.
W tym roku pogoda zdecydowanie bardziej dopisała jak podczas ŁOŚ'ia 2013 i co trzeba powiedzieć, to organizacja imprezy jest z roku na rok na coraz wyższym poziomie. Do zobaczenia w 2015 :)
SP6PWS/ŁOŚ
Klubowy wyjazd na Mazury 2014
Miedzy 19 a 22 lipca 2014 wybraliśmy się na Mazury troszkę pożeglować. W skład naszej załogi należeli koledzy: SQ6OWA, SQ6POL, SQ6RKP. Oczywiście wraz z nami pojechalo kilka kilogramów bagażu, który miał zaspokoić nam głód naszego hobby. Ku naszemu zaskoczeniu - zresztą sam nie wiem czemu się dziwię - bagażnik naszego dość sporego samochodu ledwo się domknął. Gdy dopłyneliśmy na pierwszy planowany obóz naszej stacji - do przepięknej polany na jeziorze ryńskim - rozstawiliśmy sprzęt i... szybko okazało się, że warunki nam nie sprzyjają. W eterze słychać było wyładowania atmosferyczne, które uniemożliwiały praktycznię pracę. Odpuściliśmy zatem pierwszy wieczór z radiem i podziwialiśmy piękne krajobrazy.
Następnego wieczoru ponowiliśmy próbę i okazało się, że to podejście było bez porówniania lepsze. Najpierw spróbowaliśmy sił na 40 metrach, a chwilę później na 80.
Spędziliśmy przy radiostacji kilka dobrych godzin. Bardzo dziękujemy wszystkim naszym korespondentom za wspólne spotkanie.
I przyszedł czas na powrót do domu...
Trochę zmęczeni ale i szczęśliwi chwilę później wróciliśmy do SP6 :)
Stopy wody pod kilem!
SP6PWS/4
Krótkofalowcy w Humanitarium
Dzisiaj, 12 kwietnia 2014 r. we Wrocławiu, odbyły się pierwsze, pokazowe zajęcia z cyklu Krótkofalowcy w Humanitarium, przeprowadzone przez Kol. Pawła Włodarczyka SQ5STS z Grupy Radioreaktywacja. W zajęciach wzięło udział kilkanaścioro dzieci w wieku od 5 do 13 lat, wraz z rodzicami. Po wstępnym wprowadzeniu, Paweł SQ5STS zademonstrował serię prostych eksperymentów z dziedziny elektromagnetyzmu, a następnie przeprowadził błyskawiczny "kurs" telegrafii połączony z konkursem odbioru znaków Morsea - wszystkie dzieciaki poradziły sobie znakomicie, przy aplauzie zgromadzonej publiczności. Furorę zrobiły nagrody: "krówki PZK"! :-)
W drugiej części zajęć, po wyjaśnieniu zasad prowadzenia łączności krótkofalarskich, dzieci kolejno przeprowadzały swoje pierwsze łączności, pod okiem prowadzącego zajęcia Pawła SQ5STS oraz obecnych operatorów odpowiedzialnych za pracę stacji SP6PWR. Emocji było co niemiara! Każdy przyszły krótkofalowiec po przeprowadzonej łączności nagradzany był gromkimi brawami i otrzymywał w nagrodę numery Świat Radio, materiały reklamowe Humanitarium i PZK, karty QSL oraz oczywiście "krówki PZK"!
Obsługę techniczną zapewnili krótkofalowcy z wrocławskich klubów SP6PWS i SP6PSR, a nad całością czuwali: Pani dr Kamila Rak (Kierownik Humanitarium), dr Jerzy Greblicki (Politechnika Wrocławska) oraz pracownicy dydaktyczni Humanitarium. Wszystko pilnie obserwowali wrocławscy krótkofalowcy, którzy już za miesiąc będą samodzielnie przeprowadzali kolejne zajęcia cyklu "Krótkofalowcy w Humanitarium". Mamy kilka pomysłów na rozszerzenie formuły zajęć i dostosowanie ich do specyfiki miejsca, gdzie mają się odbywać. Wszystko wskazuje na to, że pomysł chwycił i krótkofalowcy na stałe zagoszczą w Europejskim Instytucie Technologicznym na wrocławskich Praczach.


W ten sposób realizujemy w DOT PZK jeden z wniosków wiosennej Narady Klubów Terenowych PZK, gdzie zadecydowano, że należy połączyć siły Klubów i wspólnie realizować program szkolenia dzieci i młodzieży. Pogram, który zachęcając dzieci do nauki fizyki, geografii i języków obcych, jednocześnie przyciągałby ich do naszego krótkofalarskiego hobby.
Na koniec chcielibyśmy gorąco podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia pierwszych zajęć z cyklu "Krótkofalowcy w Humanitarium": kierownictwu i pracownikom Humanitarium, dolnośląskim krótkofalowcom oraz przede wszystkim Kol. Pawłowi Włodarczykowi SQ5STS, który bezinteresownie i z ogromnym zaangażowaniem zechciał pokazać, że to da się zrobić!.
Dziękujemy również wszystkim życzliwym korespondentom radiowym naszych dzieciaków i prosimy o karty QSL z imionami młodych operatorów.
Krótkofalowcy w Humanitarium i Muzeum Poczty we Wrocławiu

Hotel Foxtrot 6 Kilo
Zespół SP6PWS pragnie poinformować, że od dnia 25.10.2013 dzięki staraniom prezesa Dolnośląskiego Oddziału Terenowego PZK OT01 - Waldemara 3Z6AEF, klub nasz pracuje w zawodach pod nowym, krotkim znakiem contestowym: HF6K. Dziękujemy i... zapraszamy do łączności.
A to już na pamiątkę :)
HF6K ;)
Forum krótkofalarskie klubu SP6PWS
Już od jakiegoś czasu w ramach naszego serwisu działa forum, gdzie możecie wymieniać się pomysłami, zaproszeniami na grila ;) czy prowadzić dyskusje w wybranych tematach. Głównym celem przy jego tworzeniu było usprawnienie komunikacji wewnątrz-klubowej, ale też ułatwienie komunikacji wszystkim kolegom z SP6, a może i nie tylko...
Forum dostępne jest pod adresem: http://www.forum.sp6pws.pl
Zapraszany do korzystatania!
SP6PWS
Jesteśmy członkiem EPC
Od 7 października 2012 jesteśmy członkiem EPC (European Phase Shift Keying Club) z numerem 21635.
A od 4 listopada 2013 znak HF6K jest również zarejestrowany w EPC (nr członkowstwa: 217960).
SP6PWS
Lokalne ćwiczenia DASR w ramach Ogólnopolskich Ćwiczeń Łączności Kryzysowej „ŚNIEŻYCA 2013” - niedziela, 3 marca 2013r. godz. 17-19 czasu lokalnego
Zapraszamy wszystkie stacje indywidualne oraz klubowe z obszaru województwa dolnośląskiego do udziału w lokalnych ćwiczeniach DASR odbywających się w ramach ogólnopolskich ćwiczeń „ŚNIEŻYCA 2013”.
W tegorocznych ćwiczeniach sieć DASR będzie realizowała próbę organizacji stacji sztabowej w systemie rozproszonym, tj. na stację sztabową DASR będą składały się trzy stacje: SP6PWS (Wrocław-Wojnów) nadająca i odbierająca na KF komunikaty z innych regionów kraju, SP6PZG (Świdnica) realizująca to samo zadanie oraz dodatkowo zabezpieczająca odbiór lokalnych komunikatów na przemienniku SR6S. Trzecią stacją będzie SP6PWT (Wrocław-Biskupin) - stacja pełniąca rolę stacji węzłowej przejmującej wszystkie informacje odebrane przez SP6PWS i SP6PZG na KF oraz zapewniająca odbiór lokalnych komunikatów na przemienniku SR6G oraz częstotliwości 145.550 MHz FM. Jednocześnie planowane jest utrzymywanie kontaktu z WCZK. Łączność pomiędzy wszystkimi trzema stacjami sztabowymi DASR odbywać się będzie na ustalonym kanale współdziałania.
Aby pobrać schemat ćwiczeń DASR, kliknij tutaj!
W ramach ćwiczeń prosimy o wywoływanie na wskazanych częstotliwościach stacji sztabowych i podawanie komunikatów zawierających informacje o warunkach atmosferycznych oraz ewentualnych zagrożeniach w swoim QTH. Komunikaty można nadawać do danej stacji sztabowej dowolną ilość razy, jednak nie częściej niż co 20 minut. Każdy kolejny komunikat powinien aktualizować poprzedni a w przypadku braku zmian należy podać: „bez zmian”. Przy podawaniu komunikatów prosimy ograniczyć się do znaku, raportu słyszalności, QTH oraz treści komunikatu.
Przykład komunikatu jaki należy nadać do stacji sztabowej:
„Tu SP6PWR, raport 59, QTH Wrocław, temperatura 2, brak zagrożeń”.
Komunikaty odbierane przez rozproszone stacje sztabowe DASR będą wykorzystywane do przećwiczenia przekazywania informacji pomiędzy tymi stacjami, symulując tym samym sytuację, w której stacje koordynujące działają w różnych lokalizacjach. Informacje pomiędzy stacjami sztabowymi będą przekazywane na ustalonym kanale współdziałania. Taka sytuacja może zaistnieć np. w czasie powodzi, której skutki mogą zmusić krótkofalowców do zorganizowania łączności w ten sposób.
Częstotliwości na których należy wywołać stację sztabową w celu nadania komunikatu ze swojego QTH:
SP6PZG
przemiennik SR6S (145.787,5 MHz)
SP6PWT
przemiennik SR6G (145.625 MHz; CTCSS 94,8 Hz)
kanał direct - 145.550 MHz
Proszę pamiętać, że stację sztabową należy wywołać samodzielnie w tradycyjny sposób.
Każde zgłoszenie komunikatu będzie bardzo potrzebne i wykorzystane do sprawdzenia zakładanego wariantu organizacji łączności, w związku z czym zapraszamy do udziału w ćwiczeniach!
Informacja: SQ6IYR, http://www.dasr.pl
Jesteśmy członkiem eQSL
Od 10 marca 2013 jesteśmy członkiem eQSL.
SP6PWS
Karty poszły...
Kilka dni temu odebraliśmy z drukarni karty QSL, które zostały wydane z okazji uruchomienia stacji klubowej SP6PWS eterze. Zostały one już przekazane do wysyłki i mamy nadzieję, że szybko dołączą do Waszej kolekcji.
Jako, że nie wszyscy nasi korespondenci są obsługiwani przez biuro QSL, osoby które są zainteresowane otrzymaniem naszej karty prosimy o przesłanie do nas swojej QSL'ki wraz z zaadresowaną zwrotnie kopertą z naklejonym znaczkiem opłaty pocztowej.
Wszystkie karty, które zostaną w naszym posiadaniu, zabierzemy na spotkanie krótkofalowców ŁOŚ 2013 i tam będzie można je odebrać.
Jednocześnie dziękujemy naszym korespondentom za pierwsze karty, które już do nas przyszły.
SP6PWS
SP6PWS na spotkaniu krótkofalowców ŁOŚ 2013
No i mamy 2013 rok, kolejne spotkanie ŁOŚ i jesteśmy ŁOŚ'owej górce teraz już jako Klub SP6PWS. To co postanowiliśmy rok temu udało się zrealizować. Zameldowaliśmy się na miejscu jako druga ekipa, zaraz po kolegach z SP5. Mimo zupełnie średniej pogody (to i tak brzmi dobrze, jak na temperaturę w nocy nie przekraczającą 10 stopni Celcjusza) jesteśmy zadowoleni ze spotkania i w tym miejscu wypada podziękować organizatorom za organizację tego spotkania - to też dziękujemy!
Do zobaczenia za rok!
SP6PWS
SP6PWS - pierwszy dzień w eterze
Drugiego grudnia 2012 r. o godzinie 10 UTC znak naszego Klubu pojawił się w eterze. W pierwszej kolejności zaczęliśmy pracę na 2 i 80 metrach. Później zmieniliśmy pasmo na 40 metrów, 20 metrów. Cieszy nas bardzo, że korespondenci dopisali i możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że znak SP6PWS zaistniał na pasmach. Zakończyliśmy pracę o godzinie 14.05 UTC. Łącznie zrobiliśmy 113 QSO. Dziękujemy wszystkim za spotkanie.
Konkurs w Świat Radio rozstrzygnięty.... SP6PWS otrzyma antenę GP-7
W ostatnim numerze Świata Radio pojawił się Quiz Antenowy, w którym jako Klub SP6PWS również postanowiliśmy wziąć udział. Odpowiedzieliśmy na pytania i email z odpowiedziami został wysłany. Trudno opisać z jaką miną czytalimy werdykt rozstrzygający do kogo trafi antena ufundowana przez SP7GXP, jedo co przychodzi nam do głowy to stwierdzenie, że ta mina kiedy zobaczyliśmy rozstrzygniecie była bezcenna ;). Okazało sie, żę SP6PWS otrzyma antenę. Bardzo dziękujemy :)
Cytująć za Światem Radio:
W najnowszym numerze 3/2013 miesięcznika Świat Radio ukazało się rozstrzygnięcie konkursu antenowego (quiz) z numeru styczniowego ŚR, który wzbudził duże zainteresowanie Czytelników. Quiz okazał się jednak dosyć trudny - z wyborem prawidłowej odpowiedzi nie zawsze było łatwo... Ponieważ nikt nie udzielił poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania, nagrodę główną w postaci anteny Vertical GP-7 (w porozumieniu z fundatorem Kol. Waldemarem SP7GXP oraz Prezesem DOT PZK Kol. Waldemarem 3Z6AEF) otrzymał Klub Krótkofalowców PZK SP6PWS we Wrocławiu (Wojnów). Dodatkową przesłanką do takiej decyzji był fakt, że najwięcej odpowiedzi napłynęło właśnie z Wrocławia.
Wśród uczestników, którzy odpowiedzieli na co najmniej 20 pytań rozlosowano 10 nagród książkowych. Gratulujemy wszystkim uczestnikom quizu, dziękując za tak liczny udział! Serdecznie dziękujemy również Kol. Zdzisławowi Bieńkowskiemu SP6LB za przygotowanie pytań i konsultacje merytoryczne.
info: SP5AHT (Świat Radio)
Aktywacja znaku SP6PWS
2 grudnia 2012 aktywujemy znak SP6PWS. Będzie to dla nas ważne wydarzenie, bo to pierwsze chwile, kiedy znak naszego Klubu będzie słyszalny w eterze. Aktywacja będzie miała miejsce od godziny 10 UTC do 14 UTC. Z tej okazji przygotowaliśmy okolicznościowe karty QSL, które będą do zdobycia tylko w tym dniu, czyli 2 grudnia. Każdy, kto będzie miał na swoim koncie QSO z naszą stacją, taką kartę może otrzymać. Jest to tzw. "limited edition" - limited, nie ilością, a czasem, kiedy będzie można ją zdobyć. Dodatkowo wypada wspomnieć, że karty będą numerowane. Zapraszamy wszystkich do spotkania w eterze.
SP6PWS
Newsletter sp6pws.pl
Na początku stycznia 2013 uruchomiliśmy Newsletter sp6pws.pl. Dzieki tej funkcjonalności wszyscy członkowie klubu, jak i osoby zainteresowane tym co dzieje się w naszym klubie będą otrzymywali wiadomości e-mail z bieżącymi informacjami. Wszystkich, którzy chcą być na bieżąco zapraszamy do subskrypcji Newslettera. Rejestracji można dokonać klikając tutaj: zapisz się.
Jeżeli masz problem z rejestracją wyślij do nas e-mail na adres: newsletter(at)sp6pws.pl podając swój adres e-mail, imię i znak.
SP6PWS
SP6PWS widoczny na APRS
Od 8 stycznia 2013 Klub SP6PWS jest widoczny na mapach APRS. Ta możliwość zaistniała dzięki uprzejmości Kolegi Pawła SQ6OXK. Mamy nadzieje, że dzięki temu będzie Wam łatwiej nas odnaleźć.